ALKA BELGELENDİRME AHİLİK FUARI VE İŞ AHLAKI ZİRVESİNDE

ALKA BELGELENDİRME, T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI UHDESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLARARASI AHİLİK FUARI VE İŞ AHLAKI ZİRVESİNDE YER ALDI.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi, Konya Selçuklu Kongre merkezinde 27-30 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşti. Yaşayan ahilerin stantlarının yer aldığı zirvede, ahilik geleneğinin yaşatılması ve iş ahlakı, alanında uzman kişiler tarafından masaya yatırıldı. Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ne (KONESOB) bağlı, el sanatları ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren önemli kurum ve kuruluşların stant açtığı zirvede düzenlenen panel ve konferanslarla ahilik teşkilatı bilimsel yönleriyle de incelendi. 

Ahiliğin kültürümüzün bir parçası olduğunu belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY, "Ahilik, meslek örgütüyle sınırlandırılmış bir yapı değil, temelinde insan yatıyor. Bu yüzde ahiliğin kültür ve felsefesini hayatımızıda içselleştirmemiz gerekiyor" dedi. Zirvede konuşan KONESOB Başkanı Sn. Muharrem KARABACAK ise ahiliğin 900 yıllık geçmişe sahip olduğunu aktardı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Uğur İbrahim ALTAY, AK Parti Konya Milletvekili Sn. Leyla Şahin USTA ve Konya Valisi Sn. Cüneyit Orhan TOPRAK'ın konuşmalarının ardından zirvenin açılışı kurdele kesilerek zirve başladı.

Zirveye katılan Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar PEKCAN, Ahilik kültürünün dürüst, güvenilir ve insan hukukuna uymayı şart koşan bir kültür olduğuna değindi. Bu kültürün temsilcilerinin de ahilik kültürünü yaşatan günümüz esnafı olduğunu aktardı. Konuşmasının ardından standımızı da ziyaret eden sayın Pekcan, Mesleki Yeterlilik belgeleri ve meslek kapsamlarımızla ilgili bilgi aldı. 

Standımızı ziyaret eden Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar PEKCAN, Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY, Konya Valisi Sn. Cüneyt Orhan TOPRAK, Konya Milletvekili Sn. Leyla Şahin USTA, Konya Milletvekili Sn. Ahmet SORGUN, Konya Milletvekili Sn. Ziya ALTUNYALDIZ, KONESOB Başkanı Sn. Muharrem KARABACAK, Konya Ticaret Odası Başkanı Sn. Selçuk ÖZTÜRK, KOP Başkanı Sn. İhsan BOSTANCI, Gümrük Ticaret Eski Bakanı ve Türk Hava Kurumu Başkanı Sn. Cenap AŞÇI ve tüm katılımcılara teşekkürlerimizi sunarız...